The Xiaomi Redmi Pad 2 11" Tablet offers a stunning display and smooth performance, perfect for streaming, gaming, and browsing. Capture sharp photos and enjoy immersive content with vibrant visuals on its expansive screen. With powerful connectivity and an all-day battery life, it keeps you productive and entertained from morning to night.
Quick Spec:
Display - 11" 2.5K crystal-clear display
Memory - 4GB RAM | 128GB ROM
Camera - Rear Camera: 8MP | Front Camera: 5MP
Battery - 9000mAh | 18W Charging
Features:
11" 2.5K crystal-clear display
- Redmi Pad 2 features an 11-inch 2.5K crystal-clear display that delivers stunning visuals. Supporting 1.07 billion colours, the display presents content with rich, vibrant hues and exquisite detail, excelling in both immersive entertainment and daily use.
- Redmi Pad 2 is equipped with a 90Hz AdaptiveSync refresh rate, delivering an exceptionally smooth and responsive visual experience. Whether you're scrolling through content, gaming, or watching videos, the adaptive refresh rate ensures seamless transitions and reduced motion blur, making every interaction more enjoyable.
Quad speakers for immersive sound
- Redmi Pad 2 supports Dolby Atmos®, ensuring an immersive sound experience for movies, games, and music alike.
Massive 9000mAh (typ) battery
- Redmi Pad 2 features a massive 9000mAh (typ) battery engineered for unstoppable endurance. Effortlessly handling reading, gaming sessions, and binge-watching marathons, it delivers.
Tech Specs:
Processor:
- MediaTek Helio G100-Ultra
- 6nm manufacturing process
- CPU: A76+A55, 2xA76@2.2GHz+6xA55@2.0 GHz
- GPU: Mali-G57 MC2
Storage & RAM:
- 4GB + 128GB (LPDDR4X + UFS 2.2)
- Expandable storage: MicroSD (Up to 2TB)
Battery & charging:
- 9000mAh (typ)
- 18W Fast charging (inbox 15W?
- USB Type-C
- PD2.0/ QC2.0
Display:
- Size:11"
- 16:10 aspect ratio
- Resolution: 2560 x 1600, 274 ppi
- Refresh rate: Up to 90Hz
- Touch sampling rate: Up to 360Hz | 240Hz (with pen)
- Brightness: 500 nits (typ), 600 nits (Outdoor mode)
- TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Certified
- TÜV Rheinland Flicker Free Certified
- TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified1.07 billion colour | Reading mode | Wet touch technology | 10x super resolution
Camera
Rear camera:
- 8M, 1/4", 1.12?m pixel size
- f/2.0
- 1080P video at 30fps
- 720P video at 30fps
- Photo | Video | Document | Teleprompter | HDR
Front camera:
- 5M, 1/5", 1.12?m pixel size
- f/2.2
- 1080P video at 30fps
- 720P video at 30fps
Connectivity
- Wi-Fi 5 capability
*Wi-Fi 5 capability may vary based on regional availability and local network support.
*Wi-Fi connectivity (including Wi-Fi frequency bands, Wi-Fi standards and other features as ratified in IEEE Standard 802.11 specifications) may vary based on regional availability and local network support. The function may be added via OTA when and where applicable.
- SBC, AAC, LDAC
- Bluetooth 5.3
- IPv6
Sensors
- Accelerometer | Virtual ambient light sensor | Hall sensor
Operating System
- Xiaomi HyperOS 2
Why choose Xiaomi?
- Xiaomi delivers world-class technology at accessible price points, making flagship features available to more South Africans. Join millions of Redmi fans around the world who trust Xiaomi to deliver great value and innovative mobile technology. Step into the future and grab your Redmi Pad 2 Tablet today!
What's in the box
1x Xiaomi Redmi Pad 2 Wifi
1x Charger
1x USB Type-C
1x Cable
| Brand | Xiaomi |
| Component RAM Size | 4.0GB |
| Warranty | Limited (24 months) |
| CPU Speed | 2.2 GHz |
| Audio Jacks | 3.5 mm stereo (TRS) |
| Screen Size | 11.0' |
| Model | VHU5614EU |
| Is 2G Enabled | No |
| Is 3G Enabled | No |
| 5G Enabled | No |
| Connectivity | WiFi |
| Network Locked | Open to all networks |
| Number of Slots | 0 |
| What's in the box | 1x Xiaomi Redmi Pad 2 Wifi 1x Charger 1x USB Type-C 1x Cable |
| Display Standard | 2560 x 1440 |
| Device Operating Systems | Android |
| Device Storage Capacity | 128.0GB |
| Video Capture Resolution | 1080p - Full HD (FHD) |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
