Quick Spec
Display - 11" Display
Memory - 6GB RAM | 128GB Storage
Camera - Rear Camera: 8MP | Front Camera: 5MP
Connectivity - Wi-Fi + 5G
Battery - 7040mAh
Features:
Modern, sleek and refined
- Inspired by the iconic Galaxy S Series, the new Galaxy Tab A11+ looks sleek and refined. Its streamlined silhouette and clean finish complete a premium design that stays true to the Galaxy identity.
Boosted power. Optimized performance.
- With a boosted CPU and GPU, Galaxy Tab A11+'s AP performance is consistently kept optimal for whichever purpose it is serving. Whether for smooth gaming, instant streaming, maximizing work productivity or efficient multitasking, the Galaxy Tab A11+ enables interruption-free usage.
Talk to Google Gemini about what you see
- Go Live and share your camera with Gemini on your Galaxy Tab A11+ to get help about what you see. Just long press the side button to get started and share your screen or camera view with Google Gemini to ask for advice. Have a free-flowing conversation that can help you get the answers you're looking for.
Bright, clear display with smooth motion
- Enjoy the Galaxy Tab A11+'s smooth and bright display, optimized for entertainment. Its high 90 Hz refresh rate delivers natural, fluid motion for watching videos, playing games, and browsing social media feeds. The display stays bright and clear even under direct sunlight, providing excellent visibility anytime, anywhere.
Surround yourself with rich audio
- The Galaxy Tab A11+ features Dolby-engineered Quad Speakers that deliver a rich, multidimensional audio experience. From your favorite playlists to the latest movies, the immersive 3D sound draws you into a soundscape that’s crisp, clear, and deeply engaging. The Galaxy Tab A11+ also comes with a 3.5 mm audio jack, so you can conveniently enjoy your content with wired headphones.
Tech Specs:
Processor
- CPU Speed: 2.5GHz, 2GHz
- CPU Type: Octa-Core
Display
- Size (Main_Display): 278.2mm (11.0")
- Resolution (Main Display): 1920 x 1200 (WUXGA)
- Technology (Main Display): TFT
- Color Depth (Main Display): 16M
Rear Camera
- Resolution: 8.0 MP
- Auto Focus: Yes
- Flash: No
Front Camera
- Resolution: 5.0 MP
Storage/Memory
- Memory_(GB): 6
- Storage (GB): 128
- Available Storage (GB): 106.0
- External Storage Support: MicroSD (Up to 2TB)
Network/Bearer
- Number of SIM: Single-SIM
- SIM Slot Type: SIM 1 + MicroSD
- 2G GSM: GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900
- 3G UMTS: B1(2100), B2(1900), B4(AWS), B5(850), B8(900)
- 4G FDD LTE: B1(2100), B2(1900), B3(1800), B4(AWS), B5(850), B7(2600), B8(900), B12(700), B13(700), B17(700), B20(800), B26(850), B28(700), B66(AWS-3)
- 4G TDD LTE: B38(2600), B40(2300), B41(2500)
- 5G FDD Sub6: N1(2100), N3(1800), N5(850), N7(2600), N8(900), N20(800), N26(850), N28(700), N66(AWS-3), N71(600)
- 5G TDD Sub6: N38(2600), N40(2300), N41(2500), N77(3700), N78(3500)
Connectivity
- USB Version: USB 2.0
- Location Technology: GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS
- Earjack: 3.5mm Stereo
- MHL: No
- Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz+5GHz, VHT80
- Wi-Fi Direct: Yes
- Bluetooth Version: Bluetooth v5.3
- NFC: No
- PC Sync.: Smart Switch (PC version)
OS
- Android
Sensors
- Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor
Physical specification
- Dimension (HxWxD, mm): 168.7 x 257.1 x 6.9
- Weight (g): 482
Battery
- Battery Capacity (mAh, Typical): 7040
- Removable: No
What's in the box
Data Cable (Type C)
Ejection Pin
Quick User Guide
| Brand | Samsung |
| Component RAM Size | 6GB |
| Warranty | Limited (24 months) |
| Lens Types | Wide Angle |
| Audio Jacks | No Jack |
| Screen Size | 11' |
| Model | SM-X236BZAAAFA |
| Is 2G Enabled | Yes |
| Is 3G Enabled | Yes |
| 5G Enabled | Yes |
| Sim Card Type | Nano Sim |
| Is Certified Pre-Owned | No |
| Network Locked | Open to all networks |
| Number of Slots | 1 |
| Battery Capacity | 7040 mAh |
| Number of Lenses | Double |
| What's in the box | Data Cable (Type C) Ejection Pin Quick User Guide |
| Display Standard | FHD |
| Device Operating Systems | Android |
| Device Storage Capacity | 128GB |
| Video Capture Resolution | 1080p - Full HD (FHD) |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
