Quick Spec
Display - 12.1" 2.5K crystal-clear display
Memory - 6GB RAM | 128GB Storage
Camera - Rear Camera: 8MP | Front Camera: 8MP
Connectivity - WiFi Only
Battery - 12000mAh
Features:
12.1" 2.5K crystal-clear display
- REDMI Pad 2 Pro features a 12.1-inch 2.5K crystal-clear display that delivers sharp details and vivid, lifelike visuals with support for over 1.07 billion colors
- Wet touch technology
- REDMI Pad 2 Pro is equipped with a 120Hz adaptive refresh rate display, delivering an exceptionally smooth and responsive visual experience.
Certified eye-care display
- REDMI Pad 2 Pro delivers all-day eye comfort, reducing visual fatigue and eye strain.
- TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified
- TÜV Rheinland Flicker Free Certified
- TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified
Matte Glass Version
- The optional matte glass version adopts an AG nano-texturing process to eliminate 97% of light interference, ensuring clear visibility indoors and outdoors while easing eye strain during reading and viewing.
Quad speakers for immersive stereo sound
- REDMI Pad 2 Pro supports Dolby Atmos®, providing an immersive audio experience for movies, games, and music. lts four speakers deliver powerful sound with a maximum volume boosted up to 300%.
Supports up to 27W wired reverse charging
- REDMI Pad 2 Pro supports up to 27W wired reverse charging, letting you top up your smartphone, earbuds, or other gadgets anytime, anywhere.
Tech Specs:
Processor
- Snapdragon® 7s Gen 4 Mobile Platform
- 4nm manufacturing process
- CPU?1xA720@ 2.7 GHz+3xA720@ 2.4GHz+4xA520@ 1.8GHz
- GPU?Adreno 810 @1150MHz
Storage & RAM
6GB + 128GB
- LPDDR4X + UFS 2.2
- Supports expandable storage: Up to 2TB
Display
- Size: 12.1" 2.5K crystal-clear display
- 16:10 aspect ratio
- Resolution: 2560 x 1600, 249 ppi
- Refresh rate: Up to 120Hz
- Touch sampling rate: Up to 360Hz | 240Hz (with pen)
- Brightness: 500 nits (typ)?600 nits (HBM)
- TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified
- TÜV Rheinland Flicker Free Certified
- TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified
- 1.07 billion colors | Dolby Vision® | Reading mode | Wet touch technology
Rear Camera
- 8MP 1/4", f/2, 1.12?m
- 1080P video at 30fps
- 720P video at 30fps
- Photo | Video | Document | Teleprompter | HDR
Front camera:
- 8MP 1/4", f/2.28, 1.12?m
- 1080P video at 30fps
- 720P video at 30fps
Battery & charging
- 12000mAh (typ)
- Supports 33W fast charging
- USB Type-C
*No power adapter is included in the box. Recommend to use 33W power adapters that support PD charging, or Xiaomi official power adapters of 33W or above.
Data transfer
- USB 2.0
Connectivity
- Wi-Fi 6
*Wi-Fi 6 capability may vary based on regional availability and local network support.
- Bluetooth 5.4
- IPv6
Sensors
- Accelerometer | Gyroscope | Ambient light sensor | Color temperature sensor | Electronic compass | Hall sensor
Operating System
- Xiaomi HyperOS 2
What's in the box
1 x Redmi Pad 2 Pro Tablet
1 x Charger
| Brand | Xiaomi |
| Component RAM Size | 6.0GB |
| Warranty | Limited (24 months) |
| CPU Speed | 2.7 GHz |
| Audio Jacks | 3.5 mm stereo (TRS) |
| Screen Size | 12.1' |
| Model | VHU6110EU |
| Is 2G Enabled | No |
| Is 3G Enabled | No |
| 5G Enabled | No |
| Connectivity | WiFi |
| Network Locked | Open to all networks |
| Number of Slots | 0 |
| What's in the box | 1 x Redmi Pad 2 Pro Tablet 1 x Charger |
| Display Standard | HD 1080P |
| Device Operating Systems | Android |
| Assembled Dimensions | 9.5 x 18.16 x 0.565 cm |
| Device Storage Capacity | 128.0GB |
| Video Capture Resolution | 1080p - Full HD (FHD) |
| Digital Camera Resolution | 8.0 MP |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
