Quick Spec
Display - 8.7"
Memory - 4GB RAM | 64GB Storage
Camera - Rear Camera: 8.0MP | Front Camera: 5.0MP
Connectivity - Wi-Fi Only
Battery - 5100 mAh
Features:
Modern, sleek and refined
- Inspired by the iconic Galaxy S Series, the new Galaxy Tab A11 looks sleek and refined. Its streamlined silhouette and clean finish complete a premium design that stays true to the Galaxy identity.
Bright, clear display with smooth motion
- Enjoy the Galaxy Tab A11's smooth and bright display, optimized for entertainment. Its high 90 Hz refresh rate delivers natural, fluid motion for watching videos, playing games, and browsing social media feeds. The display stays bright and clear even under direct sunlight, providing excellent visibility anytime, anywhere.
Surround yourself with rich audio
- The Galaxy Tab A11 features Dolby-engineered Dual Speakers that deliver a rich, multidimensional audio experience. From your favorite playlists to the latest movies, the immersive 3D sound draws you into a soundscape that’s crisp, clear, and deeply engaging. The Galaxy Tab A11 also comes with a 3.5 mm audio jack, so you can conveniently enjoy your content with wired headphones.
Tech Specs:
Processor
- CPU Speed: 2.2GHz, 2GHz
- CPU Type: Octa-Core
Display
- Size (Main_Display): 220.5mm (8.7")
- Resolution (Main Display): 1340 x 800 (WXGA+)
- Technology (Main Display): TFT
- Color Depth (Main Display): 16M
Rear Camera
- Resolution: 8.0 MP
- Auto Focus: Yes
- Flash: No
Front Camera
- Resolution: 5.0 MP
- Video Recording Resolution: FHD (1920 x 1080)@30fps
Storage/Memory
- Memory_(GB): 4
- Storage (GB): 64
- Available Storage (GB): 44.9
- External Storage Support: MicroSD (Up to 2TB)
Connectivity
- USB Version: USB 2.0
- Location Technology: GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS
- Earjack: 3.5mm Stereo
- MHL: No
- Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz+5GHz, VHT80
- Wi-Fi Direct: Yes
- Bluetooth Version: Bluetooth v5.3
- NFC: No
- PC Sync.: Smart Switch (PC version)
OS
- Android
General Information
- Form Factor: Tablet
- Sensors: Accelerometer, Geomagnetic Sensor, Light Sensor
Physical specification
- Dimension (HxWxD, mm): 211.0 x 124.7 x 8.0
- Weight (g): 335
Battery
- Battery Capacity (mAh, Typical): 5100
- Removable: No
What's in the box
1 x Samsung Galaxy Tab A11 WiFi 128GB Tablet
1 x Data Cable (Type C to Type C)
1 x Ejection pin
1 x Quick Start Guide
| Brand | Samsung |
| Component RAM Size | 4GB |
| Warranty | Limited (24 months) |
| Audio Jacks | 3.5 mm stereo (TRS) |
| Screen Size | 8.7' |
| Model | SM-X133NZAAAFA |
| Is 2G Enabled | No |
| Is 3G Enabled | No |
| 5G Enabled | No |
| Network Locked | Open to all networks |
| Number of Slots | 0 |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Number of Lenses | Double |
| What's in the box | 1 x Samsung Galaxy Tab A11 WiFi 128GB Tablet 1 x Data Cable (Type C to Type C) 1 x Ejection pin 1 x Quick Start Guide |
| Display Standard | WXGA |
| Device Operating Systems | Android |
| Water Resistant | Yes |
| Device Storage Capacity | 64GB |
| Video Capture Resolution | 1080p - Full HD (FHD) |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Has Wireless Charging Compatibility | Yes |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
