HUAWEI MatePad 11.5 2025 Tablet 2.5K 120Hz Eye Comfort Display, 8GB+128GB, 10100 mAh Battery, 40W SuperCharge, WiFi 6, Bluetooth 5.2, WPS Office, HUAWEI Note, Quad Speakers, with Detachable Keyboard, Space Gray
2.5K Display: HUAWEI MatePad 11.5 2025 tablet with 2.5K 120 Hz Display. The 3:2 aspect ratio and slim bezels make it ideal tablet for watching, learning, and gaming
HUAWEI Notes: Explore the Resource Centre and choose from a wide variety of covers, stickers, and papers to create your unique notebook. With One-touch split- screen, you can open and take notes side-by-side with just a tap of a button
PC-level WPS Office: Study or work efficiently with PC-level WPS Office, featuring the familiar laptop interface and layout onto a tablet screen so that you can get more done on the go. With the smart keyboard offers a responsive typing experience for easy editing on spreadsheets or presentations on the move
Big Battery in a Slim Body: The all-metal unibody measures just 6.1mm thick and weighs 515g, yet packs a massive 10,100mAh battery with 40W SuperCharge. Enjoy up to 14 hours of max video playback. And get a 30-minute quick charge for a whole morning of non-stop viewing
Powerful Performance: Ultra-conductive cooling system achieves hyper-efficient heat dissipation. Uncompromisingly strong signals on all sides, go on full speed for faster downloads and smoother streaming
Specifications:
Dimensions and Weight:
Height - 262.63 mm
Width - 177.53 mm
Thickness - 6.1 mm
Weight - Approx. 515 g (including the battery)
Display: Size - 11.5 inch, 86% Screen-to-Body ratio, Resolution - 2456 × 1600 , 256 PPI, 16.7 million colours
Operating System - HarmonyOS 4.3
Memory
ROM: 128GB
RAM: 8 GB
Cameras
Primary rear camera: 13 MP
1080p HD video shooting: 30 FPS
720p high definition video shooting: 30 FPS
Beauty/Panorama/Audio Control/Timer/Time-Lapse/Watermark/Documents.
Front camera: 8 MP
1080p HD video shooting: 30 FPS
720p high definition video shooting: 30 FPS
Beauty/Mirror reflection/Audio Control/Timer/Time-Lapse/Watermark.
Battery: 10,100 mAh (typical value)
Charging Power : 40W
Connectivity
WIFI: Standard - IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax@2.4 GHz/5 GHz; Encryption modes - WPA/WPA2/WPA3/WEP/EAP
Bluetooth: Standards - Bluetooth 5.2
USB: Standard - USB 2.0; Functions - charging, USB OTG, and MTP/PTP; DP output for wired projection not supported
Location: Wi-Fi Network Positioning Supported
Sensors
Gravity Sensor, Ambient Light Sensor, Hall effect sensor
Microphones: 2 microphone
Speakers: 4 Speakers
Audio: HUAWEI Histen 9.0
Audio file format: x.mp3, x.mp4, x.3gp,x.ogg, x.amr, x.aac, x.flac, x.wav, x.midi
Video: Video file format: x.mp4, x.3gp"
What's in the box
1 x MatePad 11.5 2025
1 x Charger
1 x Type-C data cable
1 x Quick Start Guide
1 x Keyboard
1 x Polishing cloth
| Brand | Huawei |
| Warranty | Limited (12 months) |
| Audio Jacks | No Jack |
| is Portable | Yes |
| Screen Size | 11.5' |
| Battery Type | Lithium |
| Model | 53014MMJ |
| Is 2G Enabled | No |
| Is 3G Enabled | No |
| 5G Enabled | No |
| Connectivity | Wireless, WiFi, Bluetooth |
| Is Certified Pre-Owned | No |
| Network Locked | Open to all networks |
| Number of Slots | 0 |
| Battery Capacity | 10100 mAh |
| What's in the box | 1 x MatePad 11.5 2025 1 x Charger 1 x Type-C data cable 1 x Quick Start Guide 1 x Keyboard 1 x Polishing cloth |
| Display Standard | HD 1080P |
| Device Operating Systems | EMUI |
| Assembled Dimensions | 26.26 x 6.1 x 17.75 cm |
| Proudly South African | No |
| Device Storage Capacity | 128GB |
| Video Capture Resolution | 1080p - Full HD (FHD) |
| Digital Camera Resolution | 13 MP |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
