Anti-aging night cream for mature skin Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Night Face Cream is an anti-aging night cream that plumps up deep wrinkles, improves skin's elasticity, and corrects age-spots.
The unique formula delivers multiple anti-aging benefits. Eucerin's innovative blend of both high and low molecular Hyaluronic Acid visibly plumps deep wrinkles while Dexpanthenol supports skin's overnight regeneration process. The new Collagen-Elastin Complex, a powerful combination of Arctiin and Creatine, reenergizes collagen production and increases the skin's elasticity.
Eucerin's patented Thiamidol reduces the appearance of age-spots. Skin feels firm and smooth and looks fresh and radiant. Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Night Face Cream also includes Argan Oil. Rich in skin-caring lipids, this supports regeneration and smooths skin's surface overnight.
Features & Benefits:
Application:
Apply in the evening to a well-cleansed face, neck and décolleté Gently massage into the skin Avoid contact with eyes Maximum of four applications of all face products containing Thiamidol per day For best results, use in combination with other products in the Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity range.
Warnings:
For external use only. Avoid contact with eyes.
Ingredients:
Aqua, Glycerin, Alcohol Denat, C12-15 Alkyl Benzoate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Cetearyl Alcohol, Hydroxypropyl Starch Phosphate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Behenyl Alcohol, Dibutyl Adipate, Ethylhexyl Triazone, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Tapioca Starch, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Sodium Hyaluronate, Arctium Lappa Fruit Extract, Creatine, 1-Methylhydantoin-2-Imide, Isobutylamido Thiazolyl Resorcinol, Xanthan Gum, Sodium Chloride, Sodium Stearoyl Glutamate, Glyceryl Stearate, Sodium Hydroxide, Dimethicone, Trisodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Parfum.
What's in the box
1 x Eucerin Hyaluron Filler + Elasticity Anti-Age Face Night Cream, 50ml
| Brand | Eucerin |
| Volume | 50 ml |
| is vegan | No |
| Warranty | Limited (6 months) |
| skin type | Ageing |
| Is Organic | No |
| is scented | No |
| SPF Rating | None |
| Skin Concern | Fine Lines / Wrinkles, Anti-Aging |
| Has Expiry Days | No |
| Is Mens Grooming | No |
| What's in the box | 1 x Eucerin Hyaluron Filler + Elasticity Anti-Age Face Night Cream, 50ml |
| free from alcohol | Yes |
| Is Hypoallergenic | No |
| Ingredients | Aqua, Glycerin, Butyrospermum Parkii Butter, Isopropyl Palmitate, Panthenol, Caprylic-Capric-Triglyceride, Hydrogenated Coco-Glycerides, Octyldodecanol, Butylene Glycol, Glyceryl Stearate Citrate, Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Glycine Soja Germ Extract, Sodium Hyaluronate, Tocopherol, Methyl Methacrylate Crosspolymer, Acrylates-C10-30-Alkyl-Acrylate-Crosspolymer, Dimethicone, Carbomer, Caprylyl Glycol, Trisodium EDTA, 1-2-Hexanediol, Phenoxyethanol, Parfum |
| free from parabens | Yes |
| free from sulphate | Yes |
| Merchandising Tags | Derma |
| Assembled Dimensions | 6.5 x 6.5 x 5.8 cm |
| Format | Cream |
| ingredient preference | Hyaluronic Acid |
| Recommended by Dermatologists | Yes |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
