Coffee machines and appliances that heat water gather limescale and calcium build-up, like the white build-up or rust you see in kettles. This can lead to poor appliance performance, waste electricity and can cause blockage and damage in your coffee machine's pipes and pump.
The Caffenu Universal Eco Descaler is a fast-acting descaler formulated to rapidly descale and santise your coffee machine and other appliances. It removes deposits in a safe and effective way, and also contains a sanitising action that helps to ensure the hygiene of the machines internal components.
Includes 2 x 200ml bottles of Universal Eco Descaler, enough for 4 Uses!
The Caffenu Universal Eco Descaler is phosphate-free, doesn't stain or taint, and is suitable for all coffee machines, kettles and urns.
Features:
- Descaler value pack
- Removes limescale, calcium & rust build-up
- Phosphate & chlorine-free
- Unique sanitising action
- Enough for four doses
- Enhances lifespan & performance of machine
Compatible With:
- All coffee machines, kettles and urns
What's in the box
2 x 200ml Caffenu Universal Eco Descaler in one box
| Brand | Caffenu |
| Capacity | 400.0 ml |
| Warranty | Limited (6 months) |
| Pack Type | Single |
| Model | CFCD002 |
| Has Expiry Days | Yes |
| What's in the box | 2 x 200ml Caffenu Universal Eco Descaler in one box |
| Assembled Dimensions | 10.0 x 5.2 x 14.0 cm |
| Has R638 Certificate | Yes |
| Proudly South African | Yes |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
