Comfort Pure Concentrated Laundry Fabric Softener refill is a gentle and dermatologically tested laundry softener for sensitive skin, making it perfect for the whole family, including baby s clothing.
Comfort Fabric Softener helps your clothes to dry faster, reduces static, and makes ironing easier, so it saves you time and effort on laundry day as well. Faster drying and less ironing also helps clothes to last longer, maintaining colour.
Economical and space-saving Comfort fabric softener refill is concentrated, so you need less per wash for better results. This 800ml pack gives you 20 washes, as much as a regular 2L softener.
To use, pour 1 cap (40ml) of Comfort Laundry Fabric Softener Refill into the specified drawer of your front-loading washing machine when you add your washing powder or laundry liquid. For top loading washing machines, use the specified drawer or follow machine manufacturer's instructions. Do not pour directly onto clothes. For hand washing, use 1 cap (40ml) for a regular load (20 shirts), or 1/2 cap (20ml) for a small load (10 shirts). Do not dilute. Wash your hands after use.
Make Comfort Concentrated Laundry Fabric Softener a part of your laundry routine for long-lasting fragrance and clothes that are beautifully soft and easy to manage. Save with the Value Refill Pack.
What's in the box
1 x Comfort Pure Concentrated Fabric Softener Refill for Sensitive Skin 800ml
| Brand | Comfort |
| Volume | 800 ml |
| Warranty | Limited (6 months) |
| Pack Type | Case |
| Has Expiry Days | No |
| What's in the box | 1 x Comfort Pure Concentrated Fabric Softener Refill for Sensitive Skin 800ml |
| Assembled Dimensions | 14 x 7 x 28 cm |
| Laundry Supply Type | Laundry Basket |
| Proudly South African | No |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
