The Xiaomi Mi Smart Standing Fan 2 Lite features smart control with support for the Mi Home app, Google Assistant and Amazon Alexa. This allows you to control the fan with your voice for a hands-free smart experience.
The Xiaomi Mi Smart Standing Fan 2 Lite features 7 customized fan blades that give you a powerful but gentle breeze. The three adjustable fan speed modes allow you to switch from sleep to normal modes. This can all be done in the Mi Home app, to achieve your desired airflow.
The Mi Smart Standing Fan 2 Lite uses a powerful 38W motor, which not only gives you more power but also more efficiency. Its powerful motor operates at a quiet noise level to give you as low as 37 dB(A). It also provides constant speed for more stable ventilation and lowers power consumption. To top it all off its blades produce long-range ventilation with a range of up to 16 meters.
The Fan is also very versatile, allowing for usage that is perfect for any room. Its widespread oscillation and adjustable tilt-back head allow it to blow air throughout the area effectively. Its innovative design allows you simply press a button to easily adjust the height of the stand. This allows you to place it on top of a table or on the floor for convenience.
What's in the box
1 x Xiaomi Mi Smart Standing Fan 2 Lite – White
1 x Motor and Upper Stand
1 x Lower Stand
1 x Base
1 x Fan Blade Assembly Knob
1 x Rear Grille Knob
1 x Allen Key
1 x Base Bolt
1 x Fan Grille Screw
1 x User Manual
| Brand | Xiaomi |
| Power | 38 W |
| Fan Type | Floor Fan |
| Warranty | Supplier (12 months) |
| Model | BPLDS02DM |
| Power Source | Electric |
| Blade Diameter | 33 cm |
| Control Method | Voice |
| What's in the box | 1 x Xiaomi Mi Smart Standing Fan 2 Lite – White 1 x Motor and Upper Stand 1 x Lower Stand 1 x Base 1 x Fan Blade Assembly Knob 1 x Rear Grille Knob 1 x Allen Key 1 x Base Bolt 1 x Fan Grille Screw 1 x User Manual |
| Merchandising Tags | March 2022 |
| Assembled Dimensions | 34.3 x 33 x 100 cm |
| Electric Fan Design | Floor Fan |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
