Springfield Estate - Life from Stone - Sauvignon Blanc
The minimum yield of a vine rooted in 70% quartz stone is truly reflected in this wine. The flinty, blackpowder nose with a mineral palate will become more pronounced with age.
What's in the box
1 x 750ml Life from Stone Sauvignon Blanc
| Brand | Springfield Estate |
| Awards | Tim Atkin MW SA Report |
| Volume | 750 ml |
| Cultivar | Sauvignon Blanc |
| Warranty | Non-Returnable |
| Is it liquor | Yes |
| Pack Type | Single |
| Wine Estate | Springfield Estate |
| Alcohol Content | 12.5 |
| Has Expiry Days | No |
| Target Customer | Premium |
| White Wine Type | Sauvignon Blanc |
| What's in the box | 1 x 750ml Life from Stone Sauvignon Blanc |
| Merchandising Tags | Summer 22 |
| Assembled Dimensions | 8 x 29.7 x 29.7 cm |
| Requires Age Verification | Yes |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
