Johnnie Walker Red Label is our Pioneer Blend, the one that has introduced our whisky to the world. It's a blend that combines light whiskies from Scotland's East Coast and more peaty whiskies from the West, creating an extraordinary depth of flavour.
There's a suggestion of fruity sweetness, like fresh apple or pear and a mellow bed of vanilla, before the Johnnie Walker signature of a long, lingering, smoky finish. Johnnie Walker Red Label is crackling with spice and bursting with vibrant, smoky flavours.
Enjoy Johnnie Walker Red Label in any way you like - on its own, over ice, or long with your favourite mixer.
What's in the box
1 x 750ml Bottle
| Brand | Johnnie Walker |
| Volume | 750 ml |
| Warranty | Non-Returnable |
| Is it liquor | Yes |
| Pack Type | Single |
| Years Aged | 3 |
| Whisky Type | Scotch Whisky |
| Alcohol Content | 43 |
| Has Expiry Days | No |
| Target Customer | Value |
| What's in the box | 1 x 750ml Bottle |
| Merchandising Tags | Christmas |
| Assembled Dimensions | 7.5 x 7.5 x 29 cm |
| Requires Age Verification | Yes |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
