Quick Spec:
Display - 6.75" AOD Display
Memory - 6GB RAM + 128GB ROM
Camera - Rear: 50MP + 2MP | Front: 8MP
SIM - Dual SIM
Battery - 6000 mAh
Features:
Stunning Starry Circle Design - Experience the alluring starry circle design, attentively balanced in details, and enjoy a delicate and comfortable grip with the frosted textured body.
X Button to Take You to Your Apps - Press the X Button to open a screen that takes you to your most frequently used apps. You can also effortlessly access ride codes, payment codes, torch, call a specific contact, and more with just a double press or hold down on the button.
Feast Your Eyes on a Vast Screen
- Experience a 6.75-inch screen, and treat your eyes with Eye Comfort and E-book modes designed for optimal eye soothing.
Tech Specs:
Display
Screen Size: 6.75 inches
- Type: LCD
- Resolution: HD+ 1600 × 720 Pixels
Operating System
- EMUI 14.2
Memory
- 6 GB RAM + 128 GB ROM
Rear Camera
- 50 MP High-Res Camera
- 2 MP Macro Camera
Front Camera
- 8 MP Selfie Camera (f/2.0 aperture)
Battery
- 6000 mAh (typical value)
What's in the box
Phone (Built-in battery) × 1
Charger × 1
USB Type-C Cable × 1
| Brand | Huawei |
| Component RAM Size | 6GB |
| Warranty | Limited (24 months) |
| Lens Types | Wide Angle |
| Audio Jacks | No Jack |
| Screen Size | 6.75' |
| Model | Goofy-L21BS |
| Is 2G Enabled | Yes |
| Is 3G Enabled | Yes |
| 5G Enabled | No |
| Sim Card Type | Nano Sim |
| Is Certified Pre-Owned | No |
| Network Locked | Open to all networks |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Number of Lenses | Double |
| What's in the box | Phone (Built-in battery) × 1 Charger × 1 USB Type-C Cable × 1 |
| Device Operating Systems | EMUI |
| Device Storage Capacity | 128GB |
| Digital Camera Resolution | 50 MP |
| Has Wireless Charging Compatibility | No |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
