2' screen
4MB RAM
4MB ROM
Torch
FM Radio
1000 mAh battery
Video Player
Audio Player
Dual SIM
Text to speech
MTN Self-RICA:
- MTN's Self-RICA allows anyone over the age of 18 who purchase a new MTN Prepaid SIM card to RICA themselves using the MTN App.
- The MTN App allows customers to submit all the required documentation themselves, without having to visit an MTN store or speak to a RICA agent.
How to get the MTN Mobile App
Download and install the MTN App from the app store on your smartphone device and follow the prompts.
Escalation process
If you are unable to complete Self-RICA on the MTN App, please visit your nearest MTN Store or contact 083 135 for assistance.
What's in the box
1 X Charger
| Brand | Nokia |
| Component RAM Size | 0.4GB |
| Warranty | Limited (24 months) |
| Audio Jacks | 3.5 mm mono (TS) |
| Screen Size | 2.0' |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Model | 105 VOX |
| Is 2G Enabled | Yes |
| Is 3G Enabled | No |
| 5G Enabled | No |
| Sim Card Type | Dual Sim |
| Is Certified Pre-Owned | No |
| Network Locked | Open to all networks |
| Network Provider | MTN |
| Number of Lenses | 0 |
| What's in the box | 1 X Charger |
| Device Operating Systems | No OS |
| Water Resistant | No |
| Device Storage Capacity | 0.4GB |

Get the same deals and prices you would find on Takealot.com.

Shop 1000's of the Takealot products you love.

Enjoy ultra-fast delivery to your doorstep, in minutes.
